Картофи
- Details
- Parent Category: Приложение
TRIFENDER WP се прилага почвено с плитко заравяне,с норма 100-150 гр./дка преди засаждане на картофите еднократно за цялата вегетация.
Листно се прилага профилактично/за предпазване от заболяване/ с норма 50 гр/декар през 14 дена.
Най-добри резултати има когато непосредствено преди засаждане, семената,заедно с гаците се потопят в съд с 0,025 процентен воден разтвор,или 25 гр. на 100 литра вода.
Картофите се нападат от кафяви листни петна, известни като алтернария. По листата се образуват кафяви, закръглени петна с концентрична структура. Те са разположени по краищата на листата, но когато се слеят, обхващат целия лист. За разлика от петната на маната, тези на кафявите листни петна са сухи, рязко очертани и трошливи. Болестта напада по-силно ранните и средноранните картофи. Причинителят на болестта е паразитна гъба, презимуваща в заразените растителни остатъци. Болестта се развива силно при топло време, съпроводено с обилни роси и кратки превалявания.Надземната маса прегаря в различни размери. По стъблата петната са продълговати, кафяви и концентричните кръгове се забелязват по-трудно. Клубените на болните растения остават бедни на скорбяла, дребни, меки и по-трудно се съхраняват. Оптимална температура за развитие на алтернарията е 22 - 26 С.
Струпясването по картофите, известно и като ризоктония е широко разпространено заболяване, особено в районите с по-чести превалявания през пролетта. Болестта поврежда кълновете и прорежда посевите.
ТРИФЕНДЕР ВП има много добри резултати и срещу:
Nematoda -всички видове
Кафяви листни петна – Alternaria porri f. sp. solani
Мана по картофите – Phytophthora infestans
Струпясване – Thanatephorus cucumeris
Rhizoctonia solani,
Spongospora subterranea
Fusarium coeruleum,
F.sambucium,
F.solani,
F. oxysporum
Ларвите на някои видове телени червеи от сем.
Elateridae (Обикновен полски ковач – Agriotis lineatus;
Тъмен полски ковач – A. obscurus;
Малък полски ковач – A.sputator;
Западeн полски ковач – A.ustulatus)